خانه / دلنوشته / ریا کاری و در انجام کار های نیک
ریا کاری

ریا کاری و در انجام کار های نیک

سایت امام زمان – یکی دیگر از موضوع های که بسیار در جامعه رواج پیدا کرده کمک کردند به انسان های نیازمند است اما در کمک کردن و هرکاری دیگر نیت مهم ترین چیز است خوشبختانه ما جامعه ای داریم که مردمانش علاقه به کمک به هموطن خودش دارد اما شاید خیلی ها درگیر ریا کاری باشند و نه تنها از کمک به دیگر برای آن عمل نیکی ثبت می کند بلکه در برخی از مواقع باعث می شود گناه برای او ثبت شود. همه ما به خوبی می دانیم کمک به دیگران یکی از مواردی است که خدواند بسیار به آن تاکید کرده است. و ما آنچان که یاد گرفتیم این بوده که کمک به دیگران نباید در همه جا داد زده شود و همه جا اعلام شود ما به این فرد کمک می کنیم و …. این کار به هیچ وج توصیه خدواند نیست بلکه خداوند در قرآن می فرمایند که کسانی که با شیطان دوست هستند شیطان به آن می گوید کمک کن در صورتی که  برای تو منفعت داشته باشد برلی تو مشتری بیشتری جذب کند اینا همه حرف شیطان است و شیطان می گوید که همه اینا های که به آن کمک می کنی تو راه تنها می گذارند و می روند تو به فکر سود و منفعت خودت باش اینا صحبت های شیطان است با کسی است که او را به عنوان دوست خود برگزیده. ریا کاری فقط در انجام کار خوب نیست در سخن گفتن و خیلی کار های دیگه ریا کاری وجود دارد که ما باید از آن دوری کنیم.

بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) درباره تعریف ریا می­ فرمایند: ریا عبارت است از نشان دادن چیزی از اعمال حسنه یا خصال پسندیده و یا اعمال حقه به مردم، برای منزلت پیدا کردن در قلوب آن­ها و اشتهار پیدا کردن نزد آن­ها به خوبی و صحت و امانت و دیانت بدون قصد صحیح الهی.

همین تعریف از ریا جواب خیلی از موضوعات برای شما مشخص می کند همچنین در قرآن به موضوع زیر هم اشاره کرده که معنا و مفهوم آن بسیار مشخص است.

در این آیه دو عامل بطلان عمل مطرح شده است. “منت و آزار” و “ریا “، که اولی بعد از عمل می­ آید و دومی مقارن با عمل و باعث می­ شود که اعمال نیک از بین رود.
«و مانند کسانی نباشید که از روی هوی پرستی و غرور و خودنمایی در برابر مردم، از سرزمین خود( به سوی میدان بدر) بیرون آمدند؛ و(مردم) را از راه خدا باز می­ داشتند؛(و سرانجام شکست خوردند) و خداوند به آنچه عمل می­ کنند احاطه (و آگاهی) دارد».
«و آنها كسانی هستند كه احوال خود را برای نشان دادن به مردم انفاق می‌كنند و ایمان به خدا و روز باز پسین ندارند؛ (چرا كه شیطان، رفیق و همنشین آنهاست؛) و كسی كه شیطان قرین او باشد، بد همنشین و قرینی است».
 امیدواریم که همه ما بتوانیم کمک های خود اول از همه با نیت درست و خالصانه انجام دهیم. و خدا ناظر همه اعمال ماست پس بیاید خالصانه کار های خوب انجام دهیم تا با گرفتن عکس ها و داد بزنیم ما خوب هستیم ما کسانی هر ماه کمک می کنیم. و چیز امیدواری که ما در جامعه خود میبینیم خیلی ها افراد از ریا کاری افراد های مختلف استقبال نمی کنند و چون آن در آموختن که ریا کاری ثواب کار نیک را از بین می برد و حتی در برخی احادیث آماده وارد شدن به بهشت برای ریا کاران حرام است. نظرات خود را درباره ریا کاری در عمل نیک حتما برای بنویسید.

همچنین ببینید

حدیث به مناسبت میلاد حضرت رضا (ع)

دلنوشته برای امام رضا (ع)

دلنوشته برای امام رضا (ع) در یکی دیگر از مطالب سایت امام زمان عج برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *