خانه / آیت الله بهجت / سخنان آیت الله بهجت درباره حضرت زینب
درباره حضرت زینب

سخنان آیت الله بهجت درباره حضرت زینب

سخنان آیت الله بهجت درباره حضرت زینب

ضمن عرض تسلیت بابت سالگرد شهادت حضرت زینب سلام الله علیها برای شما در این مطلب سایت امام زمان عج مطلبی درباره سخنان آیت الله بهجت قرار دادیم که در آن در توصیف این حضرت می فرمایند چقدر شچاع بود حضرت زینب (س) شما در ادامه این مطلب نیز سخن های آیت الله بهجت را خواهید خواند برای حمایت از سایت مذهبی امام زمان عج با اشتراک این مطلب نیز می توانید از ما حمایت کنید. و این مطلب هم از منبع معتبری به نام مرکز تنظیم و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌ بهجت (ره) برای شما قرار داده شد است.

سخنان آیت الله بهجت درباره حضرت زینب (س) : چقدر با شجاعت بوده است حضرت زینب! جلوی آن‌چنان کافر جبار عجیب و غریب در دنیا، می‌فرماید:
«أ مِنَ‏ العَدْلِ یَا‌بن‌الطُّلَقَاءِ، تَخْدِیرُکَ حَرَائِرَکَ وَ إمَاءَکَ وَ بَنَاتُ رَسُولِ اللهِˆ اُسَارَی قَدْ هَتَکْتَ سُتُورَهُنَّ»١
(اى پسر آزادشده‌ها [که جدّمان در فتح مکه اسیرشان کرد و سپس آن‌ها را آزاد نمود]، آیا این عدالت است که تو زنان و کنیزان خود را پشت پرده بنشانى و دختران رسول خداˆ صلی‌الله‌علیه‌وآله اسیر باشند و پردۀ حجاب آنان را بدرى‏؟).
[اشاره به آن دارد که] حضرت [رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله به کفار مکه] فرموده بود: «اذْهَبُوا فَأَنْتُمُ الطُّلَقَاء»٢ (بروید، آزادید).
حضرت رسولˆ برای محاصره داخل مکه شده بود. مقاتله(٣) منتهی شد به اینکه خداوند همۀ کفار مکه را مرعوب کرد [و ترساند]. لذا حاضر شدند برای فرمایش رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله [و گفتند:] هرچه می‌خواهید [حکم] بفرمایید. فرمود: «اذْهَبُوا فَأَنْتُمُ الطُّلَقَاء».

همان‌طور هم حضرت زینب، با کمال شجاعت فرمود: «أ مِنَ‏ العَدْلِ یَا‌بن‌الطّلَقَاءِ، تَخْدِیرُکَ حَرَائِرُکَ وَ إمَاءُکَ وَ بَنَاتُ رَسُولِ‌ اللهِˆ اُسَارَی قَدْ هَتَکْتَ سُتُورَهُنّ».

منبع: رحمت واسعه، ص۱۰۹

پی نوشت:
١. حضرت زینب در مجلس یزید، خطاب به او چنین فرمود: «أَ مِنَ الْعَدْلِ یَا ابْنَ الطُّلَقَاءِ تَخْدِیرُکَ حَرَائِرَکَ وَ إِمَاءَکَ وَ سَوْقُکَ بَنَاتِ رَسُولِ اللَّهِ سَبَایَا قَدْ هَتَکْتَ سُتُورَهُنَّ وَ أَبْدَیْتَ وُجُوهَهُنَّ تَحْدُو بِهِنَّ الْأَعْدَاءُ مِنْ بَلَدٍ إِلَى بَلَدٍ؟! …؛ آیا این عدالت است، ای پسر آزادشدگان، که زنان و کنیزان تو پشت پرده باشند و دختران رسول خدا را به اسیری این‏‌سو‌و‌آن‏‌سو بکشانی، حجابشان را بدری و چهره‏‌شان را نمایان کنی و دشمنان از شهری به شهری ببرندشان؟! …»؛ احتجاج، ج٢، ص٣٠٨؛ لهوف، ص١٨٢؛ بحارالانوار، ج۴۵، ص١٣۴؛ نفس‌المهموم، ص۴٠۵ و نیز نک: بلاغات النساء، ص٣۵.

٢. اعلام‌الوری، ص١١٢؛ مناقب ابن‌شهرآشوب، ج١، ص٢٠٩ و نیز نک: بحارالانوار، ج٩٧، ص۵٩.
٣. جنگ.

همچنین ببینید

سخن آیت الله بهجت

سخن آیت الله بهجت درباره امام زمان عج

سخن آیت الله بهجت درباره امام زمان عج در یکی دیگر از مطالب سایت امام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *